Glosator on Facebook

Tłumaczenia Angielski

Tłumaczenia Angielski

Polish your English, czyli o tłumaczeniu na angielski

 

Najpopularniejszy język na świecie, łacina naszych czasów. Choć składa się z ponad miliona słów (i szacuje się, że codziennie powstaje aż 15 nowych), to wystarczy znać tylko ok. dwa tysiące z nich, by móc w miarę sprawnie się komunikować. Nie tyczy się to oczywiście osób, które wykonują profesjonalne tłumaczenia na angielski, one powinny mieć znacznie większy zasób słów i znać ich co najmniej kilka razy więcej.

Język angielski, bo o nim mowa, należy do grupy języków zachodniogermańskich. Wywodzi się z anglo-fryzyjskich dialektów, które na terenie Brytanii pojawiły się wraz z osadnikami germańskimi i wojskami rzymskimi, stacjonującymi na obecnych terenach północnych Niemiec i Holandii (nikogo nie powinno więc dziwić to, że Holendrzy wyjątkowo łatwo uczą się tego języka i jest on bardzo popularny w kraju tulipanów).

Angielski jest bardzo zróżnicowany pod względem geograficznym, a jego dialekty różnią się słownictwem, fonetyką, wymową a nawet do pewnego stopnia gramatyką. Najbardziej widoczną różnicą jest występowanie lub niewystępowanie „r” przed spółgłoską i w tzw. wygłosie absolutnym, czyli ostatnią głoską wyrazu lub zdania, po którym następuje pauza.

Angielski jest językiem rodzimy dla ok. 300-400 mln ludzi na świecie, a co 20. człowiek na świecie to native speaker. Pod tym względem wyprzedzają go jednak języki mandaryńskie (głównie chiński) oraz język hiszpański. Używany jest przede wszystkim w Wielkiej Brytanii i jej terytoriach zależnych oraz w Irlandii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, RPA, Australii i Nowej Zelandii. Co ciekawe w Wielkiej Brytanii nie jest on formalnie, a tylko de facto językiem urzędowym, bo podobnie, jak Stany Zjednoczone, państwa te nie mają oficjalnego języka urzędowego. Angielski jest natomiast oficjalnym językiem Organizacji Narodów Zjednoczonych i najczęściej stosowanym językiem w kontaktach międzynarodowych.

Dziś język angielski jest najczęstszym źródłem zapożyczeń dla innych języków. Anglicyzmy popularne są wielu krajach (również w Polsce), choć w niektórych z nich próbuje się z nimi „walczyć”, zakazując ich stosowania. Swego czasu prym wiodła w tym Francja (gdzie komputer nazywa się np. l’ordinateur), ale wraz z postępującą globalizacją coraz częściej jest to praca syzyfowa.
Robiąc angielskie tłumaczenia lub po prostu ucząc się tego języka warto znać parę ciekawostek jego dotyczących:

 1. Najczęściej występującymi literami w języku angielskim są: e, a, r, i, o, n. Ta pierwsza występuje aż 56 × częściej niż najrzadszej występująca litera „q”
 2. The to najczęściej używane angielskie słowo
 3. „S” to litera, od której najczęściej rozpoczynają się słowa w tym języku
 4. Najdłuższe znane słowo w tym języku oznacza chorobę płuc i brzmi: pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis
 5. Najdłuższym słowem, które nie jest terminem medycznym jest natomiast: floccinaucinihilipilification, które oznacza jednorazowy akt lub zwyczajową skłonność do uznawania czegoś za bezwartościowe (nawet po tłumaczeniu nie bardzo wiadomo, o co chodzi :)
 6. Najwięcej punktów w angielskim Scrabble, bo aż 164, można dostać za słowo quartzy, czyli po polsku kwarcowy
 7. Najwięcej znaczeń posiada słowo set, aż 464.
 8. Słowo cleave ma dwa przeciwstawne znaczenia, może oznaczać rozcinać/rozszczepiać, ale znaczy także przylegać
 9. Uncopyrightable (czyli zastrzec) to najdłuższe angielskie słowo, w którym żadna litera nie powtarza się ani razu
 10. The quick brown fox jumps over the lazy dog – to zdanie, które zawiera wszystkie 26 liter alfabetu, czyli tzw. panagram
 11. Słowo testify (potwierdzać/zeznać) wywodzi się od testicles, czyli … męskich jąder. Kiedyś bowiem mężczyźni byli zobligowani do przysięgi na swoje genitalia. Kto by przypuszczał :)
 12. Żadnego rymu w języku angielskim nie znajdziemy do takich słów, jak: month (miesiąc), bulb (żarówka), orange (pomarańczowy), angel (anioł), eight (ósmy) czy purple (purpurowy)
 13. Almost to najdłuższe słowo, w którym litery ułożone są w porządku alfabetycznym
 14. W stanie Illinois możemy zostać uznani za przestępców, jeśli przyznamy się do mówienia po angielsku, a nie amerykańsku
 15. Angielski to język synonimów, w żadnym innym nie ma ich tak dużo jak w języku Szekspira
 16. Bookkeeper, czyli księgowy  to jedyne słowo zawierające trzy pary zdublowanych liter występujących po sobie
 17. Listera „a” nie występuje w żadnej nazwie cyfry od 0 do 999, znajdziemy ją dopiero w słowie thousand
 18. Jedyną żeńską formą wyrazu, krótszą od formy męskiej jest widow (wdowa)
 19. Four (cztery) to jedyny zapis cyfry, który ma tyle samo liter ile wynosi jego wartość

Na zakończenie warto jeszcze wspomnieć, że popularny zwrot Goodbye, znany chyba na całym świecie, pochodzi od God be with you, czyli „Niech Bóg będzie z Tobą”. Słowem bye możemy natomiast swobodnie pożegnać się również w krajach hiszpańskojęzycznych, bo znaczy to samo co w języku angielskim.

Jeśli jednak macie jakieś językowe wątpliwości, zapraszamy do nas. Oferujemy tanie usługi tłumaczenia angielski to nie tylko nasza specjalność, ale i pasja.

Przy opracowaniu tekstu korzystaliśmy z informacji dostępnych na stronach Wikipedii oraz Angprofi.pl, e-angielski.com, honeyourenglish.blogspot.pl, Global Language Monitor i Planetaangielskiego.pl

Zaufali nam