Glosator on Facebook

Co dwa tygodnie ginie jeden język!

Język ojczysty jest niezmiernie ważny dla każdej jednostki. Określa jej przynależność do narodu, tożsamość, tradycję, historię i jest wielkim skarbem. Co by się stało gdybyśmy nie mieli swojego języka narodowego? Czy dożyjemy takiej sytuacji, gdy część języków zupełnie zniknie z językowej mapy świata. Okazuje się, że niestety tak. Co 14 dni bowiem zanika jeden z 7 tysięcy języków świata. Pamiętajmy, iż każdy język to odrębna kultura, która zanika wraz z jego wymarciem. Starajmy się więc nie zapominać o naszym, jakże pięknym języku ojczystym.

earthtrends.wri.org

Tysiące języków zginie bezpowrotnie

Na świecie używa się obecnie 7 tysięcy języków. Według naukowców co dwa tygodnie zanika jeden z nich. Języki obce, tak samo jak zagrożone gatunki zwierząt, ulegają powolnemu wymarciu. Jak się jednak okazuje zanikają coraz szybciej. Lingwiści alarmują, że języki wymierają w znacznie szybszym tempie, niż jeszcze parę lat temu. Tempo przekracza to, z jakim wymierały gatunki – informuje na łamach National Geographic amerykański lingwista David Harrison. Jak podają lingwiści do roku 2100 ponad połowa z obecnych 7 tysięcy języków może zginąć bezpowrotnie, zabierając ze sobą bogactwo wiedzy na temat kultury i historii danego ludu. Szacuje się, że istnieje już około 500 języków, których używa dziś nie więcej niż 10 osób! National Geographic Enduring Voices Project za wszelką cenę dąży do zachowania zagrożonych języków. Robi to poprzez określenie tzw. hotspotów, czyli miejsc na świecie z najbardziej niezwykłymi, słabo znanymi lub zagrożonymi rdzennie językami.

Dlaczego języki umierają?

Jak mówił brytyjski pisarz Mark Abley: „z każdym zanikającym językiem tracimy bogactwo ludzkiego doświadczenia”. Lingwiści są coraz bardziej zaniepokojeni, języki umierają dziś szybciej niż kiedykolwiek. Umieranie języka następuje, gdy przestaje się go używać w jakiejś dziedzinie działalności, w następstwie czego język przestaje rozwijać się jako środek komunikacyjny. W historii ludzkości języki dużych grup społecznych szybko się rozprzestrzeniały, natomiast języki mniejszych kultur nie miały szans w starciu z większą grupą i wymierały. Dzieje się tak poprzez oficjalną politykę językową, bądź poprzez prestiż języka. Kolejną przyczyną umierania języków obcych jest mobilność. W dzisiejszych czasach ludzie dużo podróżują, zmieniają miejsce zamieszkania, wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy. Wolą posługiwać się językami powszechnie używanymi – uniwersalnymi, bo tak jest przecież łatwiej, poza tym chcą się dostosować do obowiązujących na świecie trendów.

Należy pamiętać, iż język to nie tylko wypowiadane słowa tu i teraz, ale także zapis historii, tradycji, zwyczajów danego społeczeństwa. Z utratą języka traci się dostęp do źródeł i do zrozumienia przeszłości. Tak więc przetrwanie zagrożonych języków jest tak ważne dla przetrwania unikalnych kultur i  grup etnicznych.

 

Zaufali nam