Glosator on Facebook

Najdziwniejsze języki świata

W dzisiejszych czasach zdominowanych głównie przez język angielski naszej uwadze umykają tzw. języki mniejszości. Są to prawie nieznane, używane zazwyczaj przez małe społeczności, które potrafią wprowadzić w osłupienie nie jednego lingwistę. Poniżej przedstawiamy nasz subiektywny ranking dziwnych języków.

źródło: gazeta.pl

Miejsce 5.

Jawajski – język z wyspy Jawa, który posiada 3-4 oddzielne rejestry mowy używane w odmiennych okolicznościach – inne dla osób, które znamy dobrze, inne w przypadku osób obcych, a jeszcze inne dla wydarzeń formalnych. Co ciekawe każdy rejestr ma oddzielne słownictwo, sposób wymowy, a nawet gramatykę.

Miejsce 4.

Amharski – język Etiopii, Gdzie każda litera ma aż 7 możliwych kombinacji zapisu w zależności od tego w jakim kontekście używany jest dany wyraz.

Miejsce 3.

Marszalski – język używany na wyspach Marshalla. Prawdopodobnie jako jedyny ma liczbę poczwórną, czyli cześć słownictwa odnosząca się do 4 osób jednocześnie!

Miejsce 2.

Titiboko – język, a właściwie sposób porozumiewania się kilku plemion z dżungli amazońskiej. Nie używają oni słów ani pisma, tylko gwiżdżą…

Miejsce 1.

Khoekhoe/Khoekhoegowab – język stosowany głównie w Południowej Afryce. Używany przez trzy grupy etniczne: Nama, Damara i Haillom. Język cechują cztery charakterystyczne „kliknięcia” zapisywane w ten sposób:

/         !       #     //

Poniżej znajdziecie filmik prezentujący zwycięzcę naszego rankingu:

Najdziwniejsze języki świata – Zwycięzca!

 

Zaufali nam