Glosator on Facebook

Tłumaczeniowy bon ton

Źródło: bg.wikipedia.org

Byłoby idealnie, gdyby savoir-vivre znali wszyscy. Jednak są obszary, w których zasady dobrego wychowania są szczególnie istotne. Na przykład, każdy tłumacz wykonujący tłumaczenia ustne powinien znać podstawy etykiety.

W przypadku tłumaczeń dotyczących potocznie znanych tematów, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia gafy przez tłumacza, bo wystąpieniu nie towarzyszy stres. Co innego, jeśli zlecenie dotyczy obsługi międzynarodowej konferencji dyplomatycznej. Słupek na wykresie „stres” zaczyna wtedy piać się w górę w szaleńczym tempie. Nie dość, że do opracowania mamy mnóstwo trudnych zagadnień, to jeszcze po głowie kołatają się myśli: „jak się przywitać?”, „czy zostanę przedstawiony, czy mam to zrobić sam?” i wiele innych.
Poniżej przedstawimy kilka porad , które uchronią nas od wpadki.

1. Po pierwsze punktualność – jedna z najważniejszych cech, cenionych nie tylko u tłumaczy. Poprzez punktualne przybycie okazujemy szacunek zarówno naszym zleceniodawcom jak i współpracownikom. Warto pamiętać , że niekiedy nawet jedno spóźnienie może zaważyć na naszej karierze.

2. Tłumacz musi znać swoje miejsce. Brzmi trochę ostro, ale to prawda. Prowadząc rozmowę na najwyższym szczeblu, mimo wszystko rozmówca chce się czuć komfortowo, dlatego przyjęte jest, aby tłumacz znajdował się na metr od osoby, której wypowiedzi tłumaczy. Można powiedzieć, że powinien być dostępny, ale „przezroczysty”.

3. Kolejną sprawą jest wizerunek tłumacza. Cechować powinny go schludność ubioru oraz skromność i uprzejmość. Dobre wrażenie to spora część sukcesu.

4. Wyzwanie może stanowić zachowanie się przy stole, bo tu może pojawić się pytanie „Jeść czy tłumaczyć? Tłumacz przede wszystkim jest w pracy, dlatego jeśli ma towarzyszyć osobie, którą tłumaczy podczas posiłku sam powinien powstrzymać się od jedzenia. Jeśli został zaproszony do stołu, to najpierw powinien ustalić z osobą, którą tłumaczy czy przez chwilę może mieć przerwę.

Pamiętajmy, że „tłumacz też człowiek” i nawet najlepszym w swoim fachu zdarzają się potknięcia, z których, przy odrobinie sprytu, można w elegancki sposób wybrnąć.

Zaufali nam