Glosator on Facebook

Wielkanoc na świecie.

 
W Polsce święta wielkanocne kojarzą się nam ze święceniem i malowaniem jajek , lanym poniedziałkiem , świątecznym rodzinnym śniadaniem , mazurkami i pysznymi babkami. A jak jest w innych krajach ? Oto kilka ciekawostek ze świata o świętach Wielkiej Nocy .

Francuskie Paques nieodzownie łączy się z tradycją szukania w ogrodach przez dzieci w niedzielny poranek czekoladowych jajek. We Francji święta wielkanocne są mniej popularne od świąt Bożego Narodzenia. Jest to czas krótkich wakacji , rodzinnych wyjazdów za miasto czy wycieczek.

W Niemczech głównym symbolem świąt Wielkanocnych jest zając, który w niedzielny poranek wkrada się do domów i ogródków , zostawiając w przygotowanych wcześniej przez gospodarzy gniazdkach czekoladowe jajka .

W Wielkiej Brytanii Wielkanoc jest czasem refleksji. Do dziś celebrowany jest tam zwyczaj , kiedy to w dzień śmierci Jezusa , głowa państwa czyli , królowa Elżbieta II , rozdaje symboliczne monety i obmywa stopy poddanym.

W krajach skandynawskich obchody świąt zaczynają się już w czwartek. Wtedy to mieszkańcy dekorują swoje domy kwiatami, głównie żonkilami. W Skandynawii panuje zwyczaj , że w Wielkanocny poranek mieszkańcy wstają bardzo wcześnie aby zobaczyć tak zwany „taniec wschodzącego Słońca ” , obwieszczający radosną nowinę zmartwychwstania.

Natomiast w kraju Greków , Wielkanoc jest jednym z najbardziej ortodoksyjnych świąt. W czwartek obowiązuje ścisły post. W sobotę całe rodziny zasiadają do wspólnego malowania jajek na czerwono, którymi potem ozdobią Tsoureki – tradycyjny , świeżo upieczony chleb. Następnie gdy zegar wybije północ na stołach Greków pojawia się tradycyjna zupa z baraniny.
Co kraj to obyczaj!
Z okazji Świąt Wielkanocnych samych wspaniałości , życzy GLOSATOR.

Zaufali nam